Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalovádovalova.lucka@gmail.com

Výstavu modrotlače v Rimavskej Sobote sme mohli realizovať aj vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR

K výstave modrotlače v Rim. SObote...

Ing. Lucia Dovalová

  • autorka výstavy, modrotlačiarka, učiteľka chémie a výtvarnej výchovy v ZŠ v Badíne.

Krístína Dovalová, Anna Lehocká a Vanesa Berkyová

  • žiačky 9. ročníka ZŠ v Badíne.

Modrotlači sme sa začali venovať v prvom rade ako chemici – skúmali a experimentovali sme s chemickým zložením špeciálnej modrotlačiarskej zmesi, rezervy/papu. Pokúšali sme sa pochopiť chemický princíp farbenia textilu vo farbiacom roztoku. Neskôr, keď sme chemickú stránku zvládli, pustili sme sa do výtvarného tvorenia. Naše modrotlačové vzory sú nanášané ručne štetcom, preto sú rozmanité a neopakovateľné. Látky sú farbené v prírodnom pigmente indigo so špecifickou tmavomodrou farbou.

Venujeme sa tvorbe modrotlače podľa tradičného postupu a technológie, ale farbíme látky menších rozmerov, nie metráž. Uplatnenie našich produktov nachádzame v podobe aplikácií na oblečenie, bytový textil a doplnky, kabelky, šperky ...

Výstava predstavuje prierez našej tvorby, ukážky jednotlivých modrotlačových dielok, ale aj celých kompletov či sérií modrotlače, ktoré sme spoločne pripravili. Okrem jednofarebnej modrotlače sa medzi našimi prácami nájde aj modrotlač dvojfarebná, ktorú je technicky náročnejšie pripraviť.

Väčšinu modrotlačových diel tu vystavených sme pripravili špeciálne pre toto podujatie,

výstavu MODROTLAČE

v galérii Ganevia v Rimavskej Sobote.

Výnimku tvoria niektoré modely na figurínach, ktoré navrhli a pripravili spomenuté dievčatá s pani učiteľkou na Festival študentských remesiel v Kežmarku. S touto kolekciou sme získali 1. miesto v celoslovenskej súťaži v rámci uvedeného festivalu. Počas vernisáže modely predviedli dievčatá Klárika Dovalová, Karolínka Kántorová a Dadka Šolcová, žiačky 6. ročníka ZŠ v Badíne.

Slovenská modrotlač bola 28. januára 2018 zapísaná do prestížneho zoznamu Nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. My sme hrdí, že sme sa túto starodávnu techniku zdobenia textilu naučili a že sa jej môžeme venovať. Želáme si, aby sa našlo viac nadšených ľudí, ktorí budú ochotní pochopiť čaro, vzácnosť a výnimočnosť modrotlače a nebudú si ju viac mýliť s obyčajnou potlačou modrého textilu bielou farbou.

Návštevníkom výstavy prajeme príjemné chvíle pri prehliadke našej výstavy.

Ing. Lucia Dovalová