Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalovádovalova.lucka@gmail.com

NAŠE EXPERIMENTY

"Lávová lampa"

Chemicky čistá látka, zmes rovnorodá či rôznorodá, emulzia .... nuž kopec pojmov z chémie, ktoré sme zhrnuli do jednoduchého a zaujímavého experimentu. Pripravili sme totiž zmes, ktorá sa podobá tej "kupenskej" lávovej lampe a po pridaní šumivej tabletky aj chvíľku bublinkuje, kým tabletka nedošumí. Kvapôčky môžu byť farby akejkoľvek, aj dvojfarebné. A princíp? Je to len voda, ktorá má väčšiu hustotu ako olej, preto kvapôčky klesajú a nadnášané bublinkami plynu zo šumivej tabletky zase stúpajú k hladine - a tak sa to opakuje kol-dokola ;)
 
 
Experiment je súčasťou inovatívneho učebného materiálu, ktorý som vytvorila pre chémiu (Chémia okolo nás - Zmesi a chemicky čisté látky). 

 

Soľná lampa je obdobou našej "lávovej lampy" a je pripravená so zmesi vody a oleja. Olej môže byť prifarbený farbou rozpustnou v tukoch. Pridaním soli do tejto emulzie začnú padať na dno nádoby "guľôčky" soli obalené v oleji. Keď sa olej od soli uvolní, vypláva opäť hore, pretože jeho hustota je menšia ako hustota vody.

 

Lávová a soľná lampa 2017