Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalovádovalova.lucka@gmail.com

ŠKOLská noc výskumníkov

 
Na pár hodín to i u nás v škole ožilo vedou...ale pekne po poriadku.
Prišla k nám návšteva - žiaci a učitelia zo ZŠ Oravské Veselé. Práve pre nich sme pripravili popoludnie vedy. Maskotom akcie bol dedko Vedko - blonďatá pani učiteľka, ktorej sa dali krásne rozcuchať vlasy ako Ensteinovi :D. Biely plášť, okuliare a fúzy, farebná banka so zázračnou kvapalinou a sopky dymiace a chrliace kúsky lávy, ktoré slávnostne zapálil(a) so svojimi pomocníkmi. Príhovor nášho pána riaditeľa školy, pána starostu obce Badín a pani učiteľky z Oravského Veselého, divadelné predstavenie žiakov z Oravy o Edisonovi a jeho objavoch, úvodné pokyny žiakom a hurá do objavovania, zbierania indícií a zábavy, pretože veda je zábavná :)
Úlohou žiakov bolo postupne v skupinkách navštíviť vedecké stánky, v ktorých sa niečo nové naučili, vyriešili či vyrobili: 
  • Ide sa do pralesa - biológia
  • Letom svetlom - optické káble, informatika
  • Zdanie klame - 3D obrázky 
  • S vetrom opreteky - fyzika a technika
  • Pestrofarebný svet skielok - kaleidoskop, fyzika a výtvarná výchova
  • Einsteinové hádanky - fyzika
  • Zostroj si vlastné meradlo - fyzika a matematika
  • Študentský účet - finančná gramotnosť a matematika
  • a Farebné skúmavky - náš stánok chémie. 

Ten tentoraz nebol skutočne o farebných skúmavkách, hoci v labáčiku ich máme takých neúrekom :). Učili sme sa s deťmi o oxide uhličitom, jeho vlastnostiach, pevnom skupenstve CO2 - suchom ľade a sublimácii a pomocou jednoduchých experimentov dokazovali jeho základné vlastnoti - ťažší ako vzduch, nepodporuje horenie, pevný sublimuje, teda prechádza z tuhého do pevného skupenstva, s amoniakom reaguje za vzniku kyseliny, čo sme dokázali zmenou farby indikátora v roztoku. Nebola to len teoretická nuda :) Zábavy s bublinami, ktoré sa vznášali vo veľkej sklenej nádobe naplnenej CO2, pokus o prípravu "veštiacej gule", parostroj a bublinostroj, pohadzovanie si loptičiek naplnených oxidom uhličitým a zvláštna para, ktorá nikdy nestúpala k stropu, ako by človek čakal, ale plazila sa z kadičiek a valcov po stole až k zemi. 

Keď skupinky nazbierali všetky potrebné písmenká do tajničky, pustili sa do lúštenia a správna odpoveď znela: VEDA NÁS BAVÍ. No a v duchu tohto hesla sme sa pustili do ďalšieho objavovania - spolu s Natálkou a jej pomocníčkami, ktoré nám predviedli chemickú show s rôznymi pokusmi - večné svetlo, modro-ružová banka, Džin z fľaše von, banka klmastva a pravdy, farebné balóniky, zubná pasta nie len pre slona ale aj pre somárika Kristínky, miznúca dúha v kadičkách a horiace bubliny v našich rukách. Dievčatá boli fantastické a experimenty zvládli na jedničku. Odmenou im bol potlesk a nadšené tváričky mnohých detí. Bublinkové predstavenie Kristínky s bublifukom namiešaným v našom labáčiku uzavrelo večer vedy v našej ZŠ. 
Verím, že deti odchádzali plné zážitkov i nových či oprášených vedomostí a samozrejme v duchu hesla "Veda nás baví".
Ako dareč na záver dostali žiaci z Oravy múdre sovičky, ktoré mali plné brušká cukríkov pripravených na našom chemickom krúžku.