Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalovádovalova.lucka@gmail.com

Mydielkovanie so ZŠ Slovenská Ľupča

V jedno daždivé piatkové popoludnie sme mali v našom laboratóriu veselo. Čakali sme milú a pre nás vzácnu návštevu a veru sme sa nevedeli dočkať ;) Konečne prišli..."spolužiaci" zo základnej školy zo Slovenskej Ľupče.
Tiež tam majú chemický krúžok, ktorý vedie pani učiteľka Evka Lakomčíková. Ku nám sa prišli podučiť, ako sa pripravujú mydielka. Sme v tom už, dá sa povedať profíci, teda máme viac skúseností a stovky uvarených mydielok za sebou. Preto namiesto zaslania len "receptu" sme ich ku nám pozvali, že im všetko ukážeme a môžu si "varenie" mydielok vyskúšať spolu s nami.
Laboratóriom sa niesla parádna vôňa - pomaranč, škorica, vanilka, levanduľa...všetko prísady do mydielok.
Vysvetlili sme si potrebné veci, nachystali pomôcky a chemikálie a pustili sa do váženia, miešania, zahrievania ... Pripravenú mydlovú hmotu si mladí chemici "ochutili" bylinkami, škoricou, vanilkou i príslušným esenciálnym olejom, naliali do formičiek a nechali v pokoji reagovať. Reakcia zmydelňovania trvá pár dní, preto mydielka ostali na čas u nás. Ale už teraz vyzerajú veľmi lákavo a môžem povedať, že sa i našim zverencom na prvý krát parádne podarili ;)