Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalovádovalova.lucka@gmail.com

Malá návšteva v našom labáčiku

Nebýva to často, čo k nám do laboratória zavíta návšteva. Ale keď už sa tak má stať, treba sa na to dobre pripraviť a ukázať niečo z toho čara chémie, ktoré my kremíci pravidelne zažívame na našom krúžku ;).
Takže prišla nás pozrieť pani učiteľka zo ZUŠ J.L.Bellu z Kremnice (spolupracujeme s ňou v projekte Kryštalizácie a dnes si prišla pre kryštáliky, ktoré sme pripravili, aby z nich mohli žiaci výtvarného odboru ZUŠ vyrobiť šperky) aj s jej malými ratolesťami. Tak sme ich zasvätili trošku do tajov chémie. 
V experimente zvanom "Chameleón" sme spolu zistili, že z fialovej farby môže vzniknúť zelená a potom aj žltá, čo vo výtvarnej samozrejme vôbec neplatí :). Po vyrieknutí čarovnej formulky nad bankou s bezfarebným roztokom sa tento po jej potrasení zmenil na žiarivo modrý. No akonáhle sme ju položili na stôl, modrá farba sa stratila a roztok opäť spriesvitnel. Bublinky vo vlastnoručne pripravenej lávovej lampe sú nekonečne zaujímavé, nevedeli sme s nimi prestať ;). Vonku sme si vyšli pozrieť chemickú sopku a zapáliť prskavky, čo sa nám zvýšili ešte od Vianoc. Zábava bola i so žabím slizom, ktorý sme si spoločne vyrobili. Napokon si detičky "namaľovali" farebné chemické odznačiky chromatografiou fixky na plátenku.
Verím, že sa drobcom páčilo a mojim chemičkám ďakujem za skvelú spoluprácu ;).
 
No a až by niekto mal záujem o podobný deň otvorených dverí v našom labáčiku, radi privítame a ukážeme pár zaujímavých experimentov.