Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalovádovalova.lucka@gmail.com

Exkurzia na Katedre chémie

Konečne prišiel dlho očakávaný deň a malí kremíci sa vybrali na zasľúbenú vysokú školu. Myslím, že mnohí ani len nemali tušenie, kde to vlastne ideme, ako to tam bude vyzerať, čo je to tá vysoká škola a čo nám tam ukážu...ale tešili sme sa ;)
Privítala nás milá teta v bielom - pani doc. RNDr. Zuzana Melichová, PhD., vysokoškolská učiteľka, ktorá nás zaviedla do prvého ozajstného laboratória. Bolo plné všelijakých prístrojov, ktoré už ani nevieme pomenovať. Vieme len, že sa na nich robila chromatografia a tomu už trošku rozumieme, pretože aj na našom chemickom krúžku sme robili chromatografiu fixiek na plátne, či prírodných farbív na TLC dostičkách. Druhé laboratórium, perfektne zariadené (hoci naše malé školské je krajšie, útulnejšie - poznamenali malé kremíčky ;) ), bolo plné študentov chémie, ktorí si pre nás pripravili niekoľko zaujímavých a pre nás nových experimentov - priestorové vlny, zlatý dážď, svetlušky vo veľkom pohári, farebnú indikátorovú dúhu, nitrocelulózu, ktorá rýchlo vzplanie, chemické hodinky, amoniakovú fontánu a v Kippovom prístroji pripravili aj vodík, ktorý so vzduchom vytvára výbušnú zmes a okrem toho v mydlovej vode bublinky, ktoré sme si mohli vziať na ruky a zapáliť - to bola zábava pre nás - horiace ruky ;). Potom sme ešte na refraktometri odmerali obsah cukru v roztoku - oveľa presnejšie ako u nás v škole pomocou cukromeru, ako poznamenal Kubko ;)
Ďalšia sada experimentov vyžadovala viac priestoru a čerstvého vzduchu, preto sme všetci vyšli pred fakultu. Zanietený študent-pyrotechnik za asistencie kolegyne zapálil pred našimi očami niekoľko druhov vlastnoručne pripravenej pyrotechniky a to originálnym spôsobom - elektrickým spínačom, ktorý si tiež sám vyrobil (keď došli baterky, vrátil sa k bežnému spôsobu zapaľovania - zápalkami ;) ). Už teraz sa teším, keď sa takýto nadšený človek postaví za katedru ako učiteľ pred žiačikov ;). Bola to paráda a aj keď všetko nevyšlo celkom ako malo, patrí mu môj obdiv, pretože sama mám rešpekt pred "výbušnými" experimentmi. 
Na chvíľku sme sa vrátili do priestorov katedry, pretože v tmavom laboratóriu nás ešte čakali svetielkujúce experimenty. Svetlo žiarovky muselo byť zhasnuté a tak poniektorí sa trošku aj báli. Ale len na chvíľočku, pretože len čo deti zbadali svetielkujúci sklený špirálový chladič, výskali nadšením. Farby sa menili a videli sme celé spektrum, všetky farby dúhy.
Bola to krásna botka našej exkurzie, farebná, chemická, veselá.
Veľmi krásne ďakujeme doc. RNDr. Zuzane Melichovej, PhD., ktorá nám umožnila zrealizovať túto hodnotnú a zaujímavú exkurziu i jej skvelým a šikovným študentom, ktorí pre nás pripravili toľko nádherných experimentov. Na Katedre chémie FPV UMB v Banskej Bystrici sme strávili dve inšpiratívne hodiny plné zážitkov a skúseností. Verím, že si to budeme môcť niekedy zopakovať. A možno, ktovie, či tam raz niekto z kremíkov neskončí, či, vlastne nezačne ako študent ;).