Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalová


+421908 698 379
dovalova.lucka@gmail.com

POLARIZAČNÝ MIKROSKOP

Aj na chémii je niekedy fajn použiť mikroskop a priblížiť si drobné objekty alebo aj prebiehajúci chemický dej.

Robíme tak napríklad počas pozorovania redoxnej reakcie na medenom drôtiku v roztoku dusičnanu strieborného, keď sa objavujú drobné kryštáliky striebra, ktoré sú voľným okom len ledva pozrovateľné. Alebo keď pozorujeme kryštáliky patiny na medenej minci, zrniečka škrobu, kryštáliky kyseliny benzoovej... a v mnohých iných experimentoch.

Jedným z experimentov, v ktorom je pozorovanie cez mikroskop veľmi užitočné a aj krásne, priam je to zážitkom, je pozorovanie kryštálikov v polarizovanom svetle. K tomu však potrebujeme mikroskop špeciálny, polarizačný.

Polarizačný mikroskop nie je štandardne  využívateľná  a už vôbec nie dostupná pomôcka  pre základné školy. Dá sa ale "vyrobiť". 

My sme si taký mikroskop pripravili z obyčajného staršieho školského mikroskopu so zrkadielkom, zdroja bieleho svetla – stolovej  lampy so žiarovkou so studeným svetlom, polarizačných fólií - starého polarizačného filtra na obrazovky PC, ktorý slúži ako polarizátor a kruhového lineárneho polarizačného fotografického filtra, ktorý je analyzátorom v procese polarizácie. To bol náš prvý polarizačný mikroskop.

 

Počas slnečných a svetlých dní sme zrkadielko mohli nastaviť do okna a tak sme zachytávali a privádzali do mikroskopu denné biele svetlo. V prirodzenom polarizovanom svetle je farebnosť kryštálikov najlepšia, najkrajašia.

  

Jednoduchšie je použiť mikroskop s vbudovaným osvetlením namiesto zrkadielka, pretože tu nie sme odkázaný na zdroj denného svetla. Pokiaľ ide elektrika, "mikroskopovať" môžeme aj počas zamračeného dňa. A nepotrebujeme veľkú polarizačnú fóliu, pretože na svetlo mikroskopu položíme len malý polarizačný filter - polarizátor. Druhý polarizačný filter - analyzátor opäť položíme na vzorku kryštálikov.

 

Zjednodušili sme aj fotogarfovanie kryštálikov. Pôvodne sme fotogarfovali cez mikroskop fotoaparátom pomocou zložitejšieho súboru redukcií a šošoviek pripevnených na okulár mikroskopu a objektív fotoaparátu. Teraz sme na okulár mikroskopu nasunuli držiak/stojan na mobil a pomocou takto upevneného mobilu je už fotografovanie cez mikroskop hračkou pre každého žiaka. Hoci fotografie nie sú tak kvalitné, ako keď sme ich fotografovali fotoaparátom, ale tu je rozhodujúca dostupnosť pre všetkých žiakov.

 

   

Viac fotografií TU.

Najnovším vylepšením nášho polarizačného mikroskopu je vloženie malej polarizačnej fólie - analyzátora priamo do okuláru mikroskopu. Toto nám umožňuje lepšiu manipuláciu s pozorovanou vzorkou kryštálikov v mikroskope a tiež natáčanie priebehu kryštalizácie v polarizovanom svetle cez mikroskop. Týmto spôsobom sa polarizačná fólia nedotýka kryštálikov alebo kvapiek nasýteného roztoku na skielku a tak ich neporušuje a rozpúšťadlo sa môže voľne odparovať počas kryštalizácie priamo pod mikroskopom. Polarizátor ostáva položený na svetelnom zdroji mikroskopu. 

 

Kryštalizácia kyseliny acetylsalicylovej v polarizovanom svetle cez mikroskop