Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalová

Základná škola s materskou školou
Tajovského 2, Badín

dovalova.lucka@gmail.com

3. úloha Čo filtrujú textilné rúška

Čo už vieme:

Rúška sú pre nás filtrom, ktorý filtruje vzduch. Vzduch so všetkými prímesami, ktoré bežne obsahuje je rôznorodá zmes, aerosól. Je zložený z plynných a tuhých alebo kvapalných častíc. Okrem kyslíka, oxidu uhličitého a iných plynov obsahuje čiastočky prachu, nečistôt, peľu, kvapôčky vody, dym, baktérie a vírusy. Ktoré z týchto častíc ostanú zachytené na rúšku, závisí od štruktúry materiálu, z ktorého je rúško vyrobené. Rúško si môžete predstaviť ako textilné sitko (podobné tomu, čo ste si pripravili v úlohe č.2), na ktorom ostanú zachytené tie častice zmesi, ktoré sú väčšie ako dierky v sitku. Preto týmto filtračným materiálom neprejdú. Kombináciou viacerých vrstiev textílie sa rúško stáva účinnejším, pretože textilné sitká sa prekrížia, a tak sa ich otvory zmenšia (presne ako v úlohe č.2 - keď ste použili 4 sitká, zistili ste, že filtrát tvorili už len najmenšie a najjemnejšie zrnká zeminy, kávy či piesku a bolo ich veľmi málo).

Nová úloha:

Na obrázku sú nakreslené rôzne častice, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu. Pri každej častici je uvedená aj jej veľkosť v nanometroch [nm] (nanometer je jednotka dĺžky, 1 milimeter = 1 000 000 nanometrov).

Ideálne rúško by zachytilo všetko nebezpečné a nepotrebné okrem čistého vzduchu :O

Niektoré práce žiakov...

Pozorne si prezri obrázky vyššie, ktoré znázorňujú veľkosť častíc nachádzajúcich sa vo vzduchu a odpovedz prosím na otázky nižšie.

Nezabudni napísať svoje meno a e-mail, cez ktorý budeme komunikovať.

Odpovede odošli.

Čo filtrujú textilné rúška

Zvoľte súbor

Ak sa ti nedarí fotografiu nahrať cez formulár, pošli ju na e-mail 

dovalova.lucka@gmail.com

alebo cez TEAMs