Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalovádovalova.lucka@gmail.com

Projekt Kaleidoskop sme mohli rozvinúť vďaka finančnej podpore 

...

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

...

1 | 2 | 3 >>

Kaleidoskop dovalovej od kúzelnej fyziky

V dnešnej dobe je vzácne stretnúť človeka, ktorý sa nechá inšpirovať vašim nápadom, privedie ho do dokonalosti a pomenuje vašim menom, hoci vôbec nemusí... Veľmi si to vážime, Michal Figura z Kúzelnej fyziky a tu je náš výsledok - kaleidoskop, ktorý je aj polarizačný a nesie meno Dovalovej ... :)

Bolo to na Vedeckom brlohu v Košiciach, teda ešte skôr...Pani Puobišová z Vedeckej hračky nás poprosila, či by sme nevymysleli "hračku" s kryštálikami v polarizovanom svetle, pretože bola nadšená z nášho projektu Kryštalizácie a dotyk svetla. Prisľúbila som, že niečo popremýšľame... a prišiel nápad i ďalší dôvod na rozvinutie projektu - počas spomínaného Vedeckého brlohu sme pripravili pre deti jednoduchú skladačku kaleidoskopu, do ktorej vkladali dve polarizačné fólie a medzi ne kryštáliky. Pri správnom uhle a oproti svetlu sme v kaleidoskope videli farebné kryštáliky v polarizovanom svetle - presne ako tie z našich fotografií.

A stačilo tak málinko a vďaka šikovným rukám svetlo sveta uzrel...

"...kaleidoskop má na dĺžku 50cm (s tabletovým nadstavcom až 54cm) priemer 11cm. Nesie meno "Dovalovej kaleidoskop" kvôli tomu, že ma inšpirovala na jeho výrobu moja kamarátka Dovalová Lucia. Ale nielen preto, ale hlavne preto, že práve Lucka ako chemička vytvorila úžasný efekt pomocou dvoch polarizačných filtrov medzi ktorými sú kryštály "chemikálie" a to dodá kaleidoskopu neuveriteľne pekný fyzikálno - chemický efekt..."  napísal Michal Figura, s ktorým som sa na Vedeckom brlohu stretla.

Náš malinkatý papierovo-plastový polarizačný kaleidoskop Michal dokonale prepracoval. Ten od Kúzelnej fyziky má tri vymeniteľné koncovky, ktoré robia každá iný efekt. Okrem polarizačnej s kryštálikami, ktoré vytvárajú nádherné farebné obrazce v tvare kvetín, vymyslel koncovku dierkovanú, ktorá robí efekt "nočnej oblohy" a tiež tabletovú - tá vytvára efekty z videa a fotografií.

Polarizačný kaleidoskop vyrobený Michalom Figurom je parádny na ukážku, ale príliš veľký pre decké ruky. Preto sme ďalej pracovali na jeho vylepšení i zmenšení. Z bežne dostupného materiálu - plastové potrubia a koncovky, sme pripravili obal na kaleidoskop, ktorý je vhodnejší do rúk a dokonca jeho predná časť sa dá otáčať a tak sa v ňom obraz vytvorený z kryštálikov mení. Tetno polarizačný kaleidoskop stále prechádza úpravami a zlepšeniami. Každé podujatia, na ktorom máme možnosť dať ho vyskúšať ľuďom, nám dáva spätnú väzbu k jeho vylepšeniam.

Kristína a Lucia Dovalové