Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalovádovalova.lucka@gmail.com

Festival vedy a techniky

  • celoslovenské kolo

Od krajského kola ubehli necelé tri týždne a my sme pricestovali do Bratislavy, do Incheba expo na celoslovenské kolo Festivalu vedy a techniky AMAVET 2017. Tu sme počas troch dní (9., 10. a 11. novembra 2017) usilovne prezentovali projekt chemického krúžku Kremík Prírodná kozmetika z našej záhrady. Dievčatá Kristínka, Nikolka a Lucka (náš tím v tomto kole posilnila ako tretia členka)  poslucháčov, ktorí sa pristavili pri našom stánku, oboznámili s celým procesom prípravy i realizácie projektu. Vysvetlili, ako získavame esenciálne oleje pomocou destilácie vodnou parou, tiež čo je zdrojom byliniek používaných v našej kozmetike, akým spôsobom pripravujeme mydlá, ktoré oleje v nich používame a aké sú ich vlastnosti, prečo sú naše balzamy lepšou voľbou pre naše pery na rozdiel od mnohých kúpených, ako si namiešať voňavú, farebnú a bylinkovú bombu do kúpeľa a ako sa dá využiť včelí vosk v rôznych prírodných kozmetických a aromatických prípravkoch. Cieľom nášho projektu bolo pripraviť kozmetiku šetrnú k nášmu telu, pokožke i prírode, bez pridania konzervantov a škodlivých chemických látok. To sa dievčatám podarilo a podarilo sa im aj projekt úspešne obhájiť, pretože poslucháči boli nadšení z ich práce, z toho, že na základnej škole sa dokážu venovať takejto téme, dokážu reálne pripraviť mydlo, balzam na pery, ktoré sú voňavé, príjemné i zdravé, dokážu sami destiláciou získať esenciálne oleje a kvetné hydroláty mnohých rastlín a dokážu o tomto všetkom zaujímavo, zrozumiteľne i odborne porozprávať.

Ako ich učiteľka chémie chcem dievčatám poďakovať aj ich pochváliť za dobre vykonanú prácu, za ich nadšenie, neúnavnosť a trpezlivé vysvetľovanie každému novému človeku, ktorý sa pristavil v našom stánku. Bolo zreteľne vidno i cítiť, že to, čo rozprávali, neboli len naučené frázy, ale že sa reálne na všetkom, o čom hovorili, podieľali a kozmetiku samé pripravovali. Vďaka ale patrí aj ostatným deckám z nášho krúžku, ktoré experimentujú a pracujú spolu s dievčatami. 

Odborná porota dievčatá ocenila svojou cenou - cenou poroty (cenu dostalo len 15 projektov zo 78 prezentovaných), dostali  certifikát , diplom i pekný knižný darček a za to dievčatám srdečne gratulujem.

Dievčatá reprezentovali náš  chemický krúžok Kremík a našu základnú školu v Badíne aj pred televíznou kamerou. Počas tohto podujatia televízia Markíza s nimi spravila krátku reportáž, ktorá bola odvysielaná v televíznych novinách 10. 11. 2017 o 19:00 hod.

Prezentácia projektu cez fotografie ...