Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalovádovalova.lucka@gmail.com

Prírodná kozmetika Kremík

Mydielkujeme...

Európska noc výskumníkov 2017

Ani sme sa nenazdali a prešiel už rok od posledného 10. ročníka Noci výskumníkov. Vtedy sme sa prvý raz stali súčasťou tohoto prestížneho festivalu vedy na Slovensku s našim vedeckým stánkom Kryštalizácie a dotyk svetle.

Po pekných skúsenostiach s predošlým ročníkom sme sa rozhodli zapojiť sa opäť. Tentokrát sme pre širokú verejnosť pripravili stánok s názvom Prírodná kozmetika z našej školskej záhrady.

Z nášho laboratória v Základnej škole v Badíne často vychádzajú príjemné vône. Vtedy na chemickom krúžku Kremík varíme voňavé mydielka, miešame balzamy na pery, šumivé bomby do kúpeľa či vonné vosky. Niektoré vône – esenciálne oleje, získavame z rastliniek sami destiláciou vodnou parou.

V našom vedeckom stánku sme postavili reálnu destilačnú aparatúru a ukázali, ako taká destilácia prebieha. Návštevníci si mohli privoňať i k našim prírodným mydielkam, bohatým na glycerol, ktoré pripravujeme tzv. studeným procesom. Obdarovali sme nimi už mnohých – školské návštevy, účastníkov konferencií i členov tímu Zelenej školy. Všetko okolo ich prípravy odborne vysvetlili naši mladí chemici – Kremíci.

Príprava šumiviek – šumivých bômb do kúpeľa, nie je taká náročná, a preto si ju mnohí mohli vyskúšať, namiešať vôňu, bylinkové prísady aj farbu. Bylinky, ktoré používame v našej prírodnej kozmetike a mali sme ich pripravené i v stánku, sú z našej školskej záhrady – nechtík, alchemilka, echinacea, levanduľa, mäta, aloe vera, rozmarín, ruža alebo z našich krásnych slovenských lúk – materina dúška, fialka. Používame aj iné príjemné prísady – škoricu, vanilku, kávu, pomaranč.

Nie každý balzam na pery či rúž je pre nás bezpečný. V našom stánku sme ukázali jednoduchý test na prítomnosť kovov v balzamoch a rúžoch z kabeliek okoloidúcich dám a porovnali s testom našich prírodných balzamov, v ktorých vieme, čo sa nachádza a z akých prísad sú pripravené.

Atmosféru v našom stánku umocňovala vôňa z aromalampy, v ktorej sme použili vonné vosky pripravené tiež u nás na chemickom krúžku. Jej vôňa sa šírila celým priestorom a myslím, že prilákala mnohých zvedavcov. ;)

Ďakujeme všetkým našim návštevníkom, ktorí trpezivo počúvali naše rozprávanie a povzbudili nás milým slovom v našej ďalšej práci.

Mladí chemici – Kremíci zo ZŠ Badín - Katka, Anička, Maťka, Nikolka, Lucka, Kristínka a tiež Kika, Natálka, Simonka a Lucka.

Pozvánka od Daniela Straku, výkonného riaditeľa Noci výskumníkov na Slovensku

Náš vedecký stánok

FESTIVAL VEDY A TECHNIKY AMAVET

20. októbra sme sa zúčastnili s našim tímom krajského kola Festivalu vedy a techniky AMAVET 2017 v Banskej Bystrici s projektom Prírodná kozmetika z našej záhrady, ktorý sme už prezentovali počas Európskej noci výskumníkov v ESC Banská Bystrica. Reprezentovali nás Kristína Dovalová a Nikola Iliašová zo 7. ročníka a veru úspešne - vybojovali si postup do celoslovenského finále do Bratislavy.