Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalovádovalova.lucka@gmail.com

Farebný minilabáčik I. a II.

Tak dočkali sme sa, prišiel pondelok, začiatok týždňa. Málokto sa naň teší. Ale my, kremíci, tentoraz áno a veľmi ;). Veď mala nám prísť do laboratória milá a vzácna návšteva - naši  budúci spolužiačikovia - škôlkárikovia. Spolu s našou pani učiteľkou sme si pre nich pripravili pár rôznych pokusov. Zahrali sme sa na pani učiteľky, trošku i čarodejníčky a ukázali sme im kúzlo s modrou bankou, ktorá po vyrieknutí čarovnej formulky stratila farbu ale akonáhle sme s ňou zatriasli, farba sa vrátila, bublinkujúcu lávovú lampu, farebnú dúhu z červenej kapusty v skúmavkách i kvietky v mliečku. Všetky experimenty si mohli škôlkárikovia aj sami vyskúšať. Vyrobili si aj vlastné chemické odznačiky chromatografiou fixky (to im ešte zatiaľ nič nehovorí, ale aj tak ich odznačiky boli nádherne farebné :) ). Na záver im Kika ukázala amoniakovú ružovú fontánu, ktorá síce trošku nevyšla, nevytryskla ako Herliansky gejzír, len lenivo bublotala ako pramene na Mičinských travertínoch, ale tak to občas v chémii býva :D. 

Prešiel týždeň a my sme si stretko so škôlkármi zopakovali - teda s ďalšou skupinkou. Experimenty sme trošku pomenili, pridali plamene, bublinky, sopku. Deťom pred očami vyrástli z plameňa faraónove hady, v "dymiacej" banke plnej kyslíka sa im podarilo zapáliť tlejúcu špajdlu a tie odvážnejšie si vyskúšali aj horiace bublinky vo vlastnej dlani. Rozlúčili sme sa sopkou, korú Linda zapálila len kvapkou vody ;)

Veľmi sme radi, že sme mali takú vzácnu návštevu, že sme sa mohli venovať chvíľku malým spolužiačikom a poukazovať im krásnu stránku chémie, vedy, ktorú my tak milujeme a obdivujeme. Ďakujeme pani učiteľke Anke Messingerovej, ktorá detičky priviedla a tešila sa spolu s nimi.

A my sa tešíme na ďalšie spoločné chvíľky v našom labáčiku...

Natálka, Christine, Lucka, Linda a pani učiteľka Lucia Dovalová.

 

Video V kráľovstve skúmaviek, ktoré natočila a upravila pani učiteľka Anna Messigerová. 

 

Malí experimentátori I.

Malí experimentátori II.