Dielňa modrotlače v strážnici
Milé útle žieňa, ktoré nás privítalo v strážnickej dielni, bola práve Gabika. Modrotlače sa učí od roku 2015 (mimochodom v tom roku sme sa začali venovať modrotlači aj my ;) ) a je v tom úžasná, profíčka. Porozprávala nám o histórii rodiny, rodinnej firmy, previedla celou dielňou, ukázala nám rôzne modrotlačové formy, ktoré dielňa vlastní a používa, zaviedla nás do farbiarskej časti, k obrovskej kype a na vlastné oči sme videli ponáranie navzorovaného plátna do farbiaceho roztoku a následne jeho oxidáciu na vzduchu - deje pre nás úplne známe, ale v tak obrovskom merítku úchvatné. Keď prišiel farbiar pán Mička, ktorý v dielni pracuje už dlhé roky, spustil veľký prepierací sroj, aby nám ukázal, ako nafarbené plátno prepierajú v kyseline a na modrej látke sa objavuje biely vzor.
Proces navlas rovnaký ako ho aj my robíme, ale vidieť všetko v reálnej veľkosti je predsalen zážitok.
Po exkurzii celou dielňou sme prešli k tlači. Každý jeden z nás dostal veľký kus látky a k dispozícii všetky formy na policiach. Bolo už len na nás ako si vzory na látku nakombinujeme a natlačíme. Nebolo to nič jednoduché, pretože klásť formu namočenú v pape s precíznou presnosťou na látku je výsadou modrotlačiara až po niekoľkých rokoch praxe. Ale vyskúšali sme si to a sme hrdí na naše výtvory. Potlačené látky ostali v dielni, pretože je potrebný nejaký čas na to, aby pap vyzrel a látka sa mohla farbiť. No my sa už teraz tešíme na výsledok a plánujeme, čo si z našej modrotlače ušijeme ;)
Do dielne sme si vzali so sebou aj jednu starú formu, ktorú vlastníme a používame ako ukážku. Doteraz však nebola príležitosť použiť ju na tlač. Poprosili sme Gabiku, majsterku tlače, či by nám s touto formou nepotlačila jednu látku, na pamiatku i ukážku vzoru. Forma je to ťažká, kovová, ale Gabika pracovala s ňou s neuveriteľnou ľahkosťou. Bude to náš vzácny kúsok modrotlače.
Sme vďační za túto dielničku, exkurziu i vyskúšanie si tlače, ktorú sme mohli absolvovať vďaka finančnej podpore Nadačného fondu Slovenských elektrární v Nadácii Pontis (projekt MODROTLAČ - tajomstvo našich predkov v našej súčasnosti).