Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalovádovalova.lucka@gmail.com

FVAT celoslovenské kolo 2018

A je to opäť tu - celoštátne kolo Festivalu vedy a techniky v Bratislave v Inchebe a my sme jeho súčasťou.
Do Bratislavy sme prišli už v stredu, aby sme sa v pokoji zaregistrovali, pripravili si stánok a ubytovali sa.
No a vo štvrtok ráno sa to začalo - porotcovia chodili už od ôsmej hodiny a veru mali čo robiť, pretože ohodnotiť 86 vedátorských projektov nie je jednoduché. Dievčatá Anička, Lucka a Kika boli perfektné - o modrotlači rozprávali s veľkou zanietenosťou. Ale návštevníkmi nášho stánku neboli len porotcovia. Festival vedy a techniky je prístupný aj širokej verejnosti a tak prichádzali skupinky školákov s učiteľmi ale aj mnoho iných ľudí z rôznych sfér. A tak sa stalo, že prišiel i redaktor časopisu, fotograf či chlapík s kamerou. Všetci boli na našu modrotlač zvedaví a hlavne chceli vedieť, ako sa tá modrotlač robí. Dievčatá spravili pre skupinky i jednotlivcov viac ako 60 ukážok farbenia plátna potlačeného papom a následne ukázali, ako sa objaví na modrom plátne biely vzor. Všetko samozrejme s odborným vysvetlením aj tej alchímie-chémie, ktorá modrotlač sprevádza od samého začiatku. Pre mnohých to bola úplne nová a nevídaná vec, iní proces trošku poznali - z telky ;). Tí starší si zase zaspomínali na svoju mladosť, kedy nosili oblečenie z modrotlače. Dokonca sa k nám "zatúlal" aj rodinný príslušník Trnkovcov a ten si pamätal, ako brat jeho otca - pán Trnka (posledný modrotlačiar na Slovensku) pracoval vo svojej dielničke. Našiel sa aj na fotografii v knihe Modrotlač na Slovensku od p. Danglovej, ktorú sme mali v našom stánku na ukážku. Iný pán sa nám zdôveril, že vlastní vzácnu modrotlačovú formu a na druhý deň nám ju priniesol ukázať. Pani učiteľka z jednej strednej školy v Bratislave nám zase ponúkla spoluprácu - uvidíme, či z toho niečo bude ;). Mnohí si nás pamätali z minulých ročníkov FVAT, boli sme tu už dvakrát s projektami Kryštalizácie a dotyk svetla a Prírodná kozmetika zo školskej záhrady.
A že sa verejnosti aj tento náš projekt páčil, svedčia mnohé krásne zápisky, slová povzbudenia a vyjadrenia obdivu v našej knihe návštev.
Nakoniec aj porota rozhodla a udelila nám svoju cenu - cenu poroty AMAVET pre základné školy.  Dostali sme certifikát, diplomy a pár drobností ako ceny. Ďakujeme a  dievčatám gratulujem :)
Ešte na záver chcem len poznamenať, že všetky modrotlačové práce, ktoré boli vystavené v našom stánku - obrázky v rámikoch, záložky, náramky, brošničky, zrkadielka, kabelky, batôžky a opasky, sú prácami mojich žiakov z chemického krúžku Kremík a z výtvarnej skupiny. Dievčatá mali na sebe počas festivalu oblečené modrotlačové sukienky s opaskom, na ktoré si vzor vymysleli a vytvorili samé (ja som len sukienky ušila) a tiež tričká, na ktoré  rovnako samé namaľovali vzor podobný tomu modrotlačovému na sukienkach.

Zápisky od návštevníkov v našej knihe...

FVAT 2018 cez fotografie...