Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalovádovalova.lucka@gmail.com

Dielnička modrotlače pre našich štvrtákov

Myšlienku realizácie dielničky modrotlače iniciovala triedna pani učiteľka štrtákov. Prišla za nami pred nejakým časom, že či by sme neukázali aj jej detičkám, ako sa modrotlač robí. No samozrejme ma potešil jej záujem. Modrotlač už máme krásne rozbehnutú, vieme o nej veľa, venujeme sa jej príležitostne na našom chemickom krúžku i počas hodín výtvarnej. Prezentovali sme ju na mnohých miestach Slovenska, zúčastnili sa s ňou  súťaží  aj výstav tu i v zahraničí. Preto pre dievčatá z ôsmeho ročníka a z chemickoho krúžku Kremík Kristínku, Lucku a Maťku vôbec nebol problém postaviť sa pred mladších spolužiakov a porozprávať, vysvetliť a predstaviť im techniku modrotlače. Deti nielen videli ukážky potláčania a farbenia látky, ale samé si mohli vyskúšať nafarbiť malé plátenká, ktoré si predtým namaľovali papom. Nafarbené plátenká vyprali, vyžehlili a spoločne sme z nich pripravili modrotlačové brošničky každému jednému na pamiatku.
Dielnička modrotlače bude mať i malé pokračovanie. Deti si namaľovali papom ešte jedno plátenko. Vzor na ňom pripravili v tvare srdiečka. Toto plátenko im nafarbím už doma, pretože tento proces trvá dlho a v škole sme toľko času nemali. Hotové plátenko o týždeň spoločne zarámujeme do dreveného rámika a tak si deti vytvoria pekný darček hoc i pre svoju maminku ;)
 

pokračovanie dielničky

Srdiečka na plátenkách, na ktoré si deti namaľovali obrázok podľa svojej ľubovôle, sme o týždeň prineisli nafarbené do triedy, aby si ich detičky mohli dokončiť. Z látky sme vystrihli tvar srdiečka tak, aby vzor bol pekne v strede. Látku sme nalepili na devené srdiečko a prikryli ďalším srdiečkom z dreva v tvare rámiku. Do dierky si deti navliekli šnúrku a spoločne sme sa potrápili so zaviazaním červenej mašličky. Práca pre štvrtáčikov na celú hodinku veru ;) Veď treba pekne rovno strihať, presne lepiť a nepreháňať to s lepidlom, trafiť špagátik do dierky, zaviazať uzlík a nakoniec to najťažšie - zaviazať mašličku. Ale zvládli sme to a výsledok je dokonalý. Verím, že i doma poteší ;).

Pokračovanie dielničky - dokončenie srdiečok