Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalovádovalova.lucka@gmail.com

CHEMICKÉ PROJEKTY

DVA ŽIVOTY LISTU

Papierové listy z rEcyklovateľného materiálu

Použitý (odpadový) papier treba natrhať (nastrihať) na malé kúsky a namočíť na noc až týždeň do vody. Rozmočený papier sa ľahko rozmixuje na kašu. Kašovitá hmota sa neleje do väčšej a hlbšej nádoby  - napr. plastový box a zriedi vodou. Potom už len do riedkej papieroviny načrieť sito, nabrať naň papierovú hmotu a mokrý hárok papiera nechať stiecť z vody a vysušiť. Sušiť sa môže prirodzene priamo na site alebo preklopený na plátenej  utierke. V prípade netrpezlisovti je možné papierový hárok usušiť aj rýchlejšie - žehličkou alebo leštičkou na fotografie ;). Po usušení sa krásne oddelí od podkladu.
Do mokrej papieroviny na site je možné vkladať rôzne materiály ako sušené alebo čerstvé časti rastliniek - listy, kvietky, lupienky tiež semienka, krajky, piesok, špagátik, kávu alebo kakao či iné...
Takýto hárok sa suší rovnako ako čistý.

Papierové listy z recyklovateľného materiálu - 5.ročník

Vyskúšali sme vytvoriť papierové hárky skombinovaním rôznych papierových hmôt - recyklovateľného papiera a vlákien získaných z rastlinných listov. Recyklovateľný papier sme použili z vajíčkových podložiek a rastlinné listy tulipánu a trste. Dlhšie a hrubšie vlákna trste papier spevnili a jemné vlákna tulipánových listov hárkom dali krásnu zelenkastú farbu. Tak sa nám podarilo hárky aj prifarbiť prírodným farbivom. Tiež sme skúsili do týchto ešte mokrých hárkov vkladať lupene, semienka, kávu, piesok. Opäť vznikli zaujímavé a originálne listy papiera.

Papierové listy z recyklovateľného materiálu skombinované s rastlinnými vláknami