Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalovádovalova.lucka@gmail.com

MADE BY SCIENCE - VYTVORENÉ VEDOU

- 11. ročník Európske noci výskumníkov na Slovensku

Vážené výskumníčky,

Vážení výskumníci,

Priatelia,

presne o týždeň budeme v piatich slovenských mestách spolu otvárať už po jedenásty krát najväčšie podujatie zamerané na popularizáciu vedy na Slovensku – Európsku noc výskumníkov 2017. Už o týždeň sa stovky Vás stretnú s tisíckami záujemcov o vedu, inovácie, ale aj s náhodnými návštevníkmi, a to od škôlkarov až pod dôchodcov. 

Aj tento rok bude viac ako 1 300 z Vás prezentovať verejnosti svoj výskum, svoje úspechy a potenciál ako môže veda a inovácie meniť naše životy. A nebudete pri tom sami. V rovnaký deň – 29. septembra – budú robiť to isté Vaši kolegovia v 30 krajinách a vo viac ako 300 mestách po celej Európe, aby ukázali, že výskumníci sú obyčajní ľudia s neobyčajným povolaním.

Festival organizujeme od roku 2007, keď vedci svoj výskum prezentovali v 32 stánkoch v jednom z nákupných centier v Bratislave. Od tohto roku sme sa rozšírili takmer po celom Slovensku. V roku 2016 ste svoj výskum prezentovali už v 229 stánkoch v šiestich slovenských mestách. Celkovo ste sa mohli stretnúť až s 182 766 návštevníkmi z toho 54 560 žiakmi a študentmi.

Ročník 2017 sa bude niesť v zmysle motta „Made by Science“. Našim cieľom bude poukázať na fakt, že s výsledkami vedy a inovácií sa stretávame prakticky každý deň a ani si to neuvedomujeme. Výstupy výskumu berieme akosi automaticky. Podujatie upozorní na to, že za väčšinou vecí a služieb, ktoré používame, je práca vedcov a výsledky ich myšlienok. Zároveň ukáže, že veda prináša emócie, veda spája, veda chráni a najmä, veda tvorí. Výskum a inovácie každodenne umožňujú zažiť veci, ktoré považujeme za samozrejmé: vidieť svojich blízkych, ktorí sú tisíce kilometrov vzdialení, nájsť každý cieľ cesty bez omylu alebo mať prístup k informáciám rýchlosťou blesku. Každý deň využívame tisícky výsledkov vedy a inovácií, počnúc ranným budíkom až po zhasnutie večernej lampy. Naším cieľom je poukázať na fakt, že mnohé predmety a služby, ktoré sú výsledkom výskumu vytvorili aj slovenskí vedci a inovátori, no bežní ľudia si to neuvedomujú. Práve vďaka vede a inováciám dnes dokážeme oveľa viac.

Tento rok sme pre vás aj pre návštevníkov pripravili niekoľko noviniek. Za mnohé z nich spomeniem, že v spoluprácu s denníkom SME vydávame špecializovanú prílohu venovanú Európskej noci výskumníkov, ktorá bude k dispozícii v piatok.

Sme veľmi radi, že ste sa zapojili do tohtoročnej Európskej noci výskumníkov a nesmierne si to vážime. Veríme, že sme spoločne s vami opäť pripravili podujatie, ktoré zaujme širokú verejnosť a bude ľudí motivovať rozmýšľa o vede a inováciách. 

Tešíme sa na spoluprácu s vami v Bratislave, Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici, Poprade, ale aj na sprievodných podujatiach v Medzeve, Leviciach a tiež na Vedu v osade. Nezabudnite pozvať svoju rodinu a priateľov.

Program Európskej noci výskumníkov nájdete na našej webovej stránke, kde tiež nájdete prehľad našich partnerov a podporovateľov. Podujatie je spolufinancovaná Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020Akciami Marie Skłodowska-Curie a tiež zo štátneho rozpočtu SR prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Európska noc výskumníkov je organizovaná Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity, Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR a portálom Euractiv.sk.

Za tím hlavných organizátorov – Daniel, Petra, Monika, Jakub a Lucia.

Daniel Straka, výkonný riaditeľ