Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalová


+421908 698 379
dovalova.lucka@gmail.com

 

    

ako sme sa pripravovali...

Noc výskumníkov 2018 - modrotlač

Modrotlač je ďalším projektom (po Kryštalizácii a dotyku svetla v r. 2016 a Ekokozmetike z našej školskej záhrady v r. 2017), ktorému sa dlhodobo venujeme na našej základnej škole a ktorý sme predstavili na Noci výskumníkov 2018. Úspešne v ňom spájame umenie a chémiu a zároveň sa podieľame aj na zachovaní nášho kultúrneho dedičstva v povedomí mladej generácie. Modrotlač je v zásade spôsob výroby negatívnej tlače. Negatívne vzorovanie sa docieľuje zmesou, ktorá zamedzuje zafarbeniu látky v mieste vzoru. Špeciálna chemická zmes sa volá papp, a na látku sa môže nanášať formou, sieťotlačou alebo štetcom. Následne sa látka farbí v suspenzii prírodného pigmentu indiga. Potom sa látka necháva na vzduchu, indigo zoxiduje, vďaka čomu získa typickú tmavomodrú farbu. Laickej verejnosti sme modrotlač priblížili cez naše práce - modrotlačové plátenká, ktoré sme sami vyhotovili, a to od syntézy chemických látok potrebných k príprave vlastného papu, návrh a nanášanie vzorov na plátno, farbenie, stabilizáciu a vypieranie. Interaktívnou formou a názornými ukážkami nanášania vzoru a farbenia v indigu sme reálne oboznámili návštevníkov s celým procesom modrotlače. Každý záujemca, ktorý mal trochu času a chuti, si mohol sám pripraviť modrotlačovú brošňu, teda naniesť ľubovoľný vzor pomocou papu. Po vysušení sme brošničku nafarbili v indigu, vyprali, vyžehlili a zatlačili do formičky. Pripravili sme takto 250 brošní.
Náš tím mladých chemikov a výtvarníkov tvorilo 6 dievčat a jeden chlapec, žiaci 8. ročníka ZŠ Badín - Lucka, Anička, Kristínka, Katka, Maťka, Nikolka a Marek.
K celoeurópskemu podujatiu, ktoré sa konalo v tento deň v 24 štátoch Európy, sme sa takto pridali i my na Slovensku, v Banskej Bystrici s našim chemickým krúžkom Kremík už po tretí krát.
 
Chcela by som sa poďakovať pár ľuďom, ktorí nám pomohli s materiálom i vybavením, aby sme mohli modrotlač predviesť v jej plnej kráse.
Originálnu modrotlačovú sukňu zo starých čias, do ktorej sme odeli figurínu, nám požičala kolegyňa Katka Pecníková (má ju od babky ;) ).
Pán Jaroslav Polák, rezbár z B. Bystrice nám zhotovil drevenú modrotlačovú formu, vlastne dve, jednu väčšiu a druhú menšiu.
Pani Mária Sotáková Jaďuďová nám požičala jedninečné modrotlačové formy, ktoré sa používali kedysi v skutočnej modrotlačiarenskej dielni.
Pán Šauša z Badína nám zhotovil šašiu - drevený rám/nádobu na namáčanie formy do papu.
Pani Gajanová, maminka Katky, nám požičala sušičku na ovocie, ktorú sme použili na rýchle usušenie pláteniek na brošničky.
A moj manžel zase vyrobil konštrukciu na namáčanie pláteniek do indiga a ich sušenie a tiež menšiu, prenosnú šašiu.
 
Súčasťou našej prezentácie počas Noci výskumníkov bola aj výstava modrotlačovýh obrázkov, ktoré namaľovali deti z chemického krúžku Kremík a tiež z výtvarnej triedy SZUŠ Zacharová pod mojim vedením.
 

...v akcii...