Čo je to chémia? Všetko okolo nás ... stačí sa rozhliadnuť a pochopiť ...

Ing. Lucia Dovalová


+421908 698 379
dovalova.lucka@gmail.com

CHEMICKÉ PROJEKTY

Naše nádherné Geódy

Záznamy: 1 - 4 zo 8
1 | 2 >>

Geódy

Postup k experimentu som publikovala v časopiese Dnešná škola - III. ročník, č.1, str.15

alebo inštrukcie nájdete aj TU

Aj vy ste fascinovaní nádhernými kryštalickými útvarmi v našich jaskyniach? Trvá milióny rokov, kým niečo tak prekrásne  vznikne, hoci princíp procesu je úplne jednoduchý - kryštalizácia. K úžasným prírodným útvarom patria aj geódy. U nás ich však nenájdete. Dajú sa ale s troškou znalosti chémie, šikovnosti a trpezlivosti vytvoriť celkom zaujímavé napodobneninky.

(Grécky γεώδης - geodés , "zo zeme/zemské") sú geologické sekundárne štruktúry, ktoré sa vyskytujú v niektorých sedimentárnych a vulkanických horninách . Sú sami sedimentárneho pôvodu tvoreného chemickým zrážaním. Sú to vlastne duté zaoblené vačky obsahujúce vo vnútri kryštály a minerálne látky. Akoby miniatúrna uzavretá jaskyňa, v ktorej nasýtený roztok mohol v priebehu tisícročí pokojne kryštalizovať.

 Naše geódy sú rovnako superné a to hlavne preto, že si ich vieme pripraviť sami ;)
 
Kamenné vajíčko, ktoré je nádobkou pre kryštalizáciu, je pripravené zo zmesi sadry, cementu a piesku, vyliatej do plastovej forme. Je v ňom vytvorená priehlbinka, do ktorej nalejeme nasýtený roztok vhodnej chemickej látky. V prípade, že chceme, aby kraštáliky boli aspoň trošku farebné, natrieme priehlbinku vajíčka potravinárskou farbou. 
Keď kamenné vajíčko zatuhne, nádobka na kryštalizáciu je pripravená a môžeme ju naplniť nasýteným roztokom. Za pár dní sa v ňom utvoria drobné kryštáliky a útvar skutočne pripomína geódu.

Ako sme pripravovali nasýtené roztoky

Geódy 2017

1 | 2 >>

Geódy 2019

<< 1 | 2 | 3 >>